Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye     

Moda  Ressamlar  Seramik  Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler 

 

Andy Warhol 1928-1987

Andy Warhol Resimleri - Andy Warhol'un bilinmeyen 18 resmi bulundu

Herkes 15'er dakikalığına ünlü olacak

"Öyle bir gün gelecek ki, herkes 15'er dakikalığına ünlü olacak." Bu söz çağımızın ünlü ressamı Andy Warhol'a ait. Andy Warhol günümüz kapitalizmini, BBG evlerini, pop star yarışmalarını, günübirlik yıldızları, gelinleri, kaynarı ve hatta mahalle kavgalarıyla ülke gündemini işgal edebilenleri, daha o günlerden tahmin etmiş. Bilemediği bir şey varsa o da; insanların 15 dakikanın sonunda, sudan çıkmış balık gibi hissedecekleri olmuş.
 

 

68 gençlik hareketinin sanatsal temellerini kuran ressamlardan biri olarak; Warhol...

Yukarıdaki söz, yüzyılımızın en önemli ressamlarından birine ait; o ressam ki, hayatı boyunca kapitalizmi ve kültürel yozlaşmayı eleştirmiş, 68 gençlik hareketinin sanatsal temellerini oluşturmuş ressamlardan biri belki de en önemlisi; Andy Warhol.

Asağıdaki resimler, onun resimlerinin ufak bir bölümü... Farklı bir tür. Genellikle geleneksel sınıflandırmalara yeni yeni dahil ediliyor. Stilin adı Pop Art. Kurucusunun adı; Andy Warhol.
Warhol; 1928 yılında doğdu ve 1987'de öldü. Marilyn Monroe, Mao, Che Guevara, Liz Taylor, Coca Cola gibi imgeler onun paletinde renk buldu.

 

Araştırma ve Metin: Tevfik Elçioğlu

Andy Warhol 1928-1987

 

Resimleri Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız.

Andy Warhol kendi portresi

DMCA.com

Copyright: Her hakkı saklıdır  | kontak[at]grafiksaati.org  |  gizlilik politikası