Ana Sayfa  Annelik  El sanatları  Haber  Magazin Dünya Magazin TR  Ressamlar  Seramik  Tiyatro  Yazı Yemekler

Obezite Merkezinde zayıfladılar

Obezite Merkezinde zayıfladılar

Erzincan'daki Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde faaliyet gösteren Obezite Çözüm Merkezi'ndeki hastalar, psikolojik destek ve doğal yöntemlerle fazla kilolarından kurtuluyor.Obeziteden kurtulmak isteyen obezite hastalarına hizmet veren merkez, 5 ayda 211 hastanın doğal yollardan en az 8, en çok da 27 kilo vermelerine yardım etti. Obezite Çözüm Merkezi'nden faydalanan hastalar, ameliyat yerine doğal yollardan hem fazla kilolarından kurtulmanın hem de sağlıklarını korumanın mutluluğunu yaşadı. Merkezden sorumlu hekim Nergis Akbaş, merkeze başvuran obezite hastalarının ilk etapta ölçümlerinin yapıldığını ve vücut kitle endeksi 30'un üzerinde olanların "obez" olarak değerlendirildiğini açıkladı. Merkezde hastaları sağlıklı beslenme, fiziksel etkinlikler ve psikolojik destekle buluşturduklarını söyleyen Nergis Akbaş, şöyle konuştu: "Merkezimizde 5 ay gibi kısa bir süre içinde 301 resmi başvuru aldık. Bu başvurulardan obezite tedavilerine devam eden 211 hastamız toplamda 1026 kilo yani 1 tonun üzerinde kilo verdi. Obezite merkezinde uzman doktor, hemşire, psikolog, fizyoterapist ve diyetisyen kadrosuyla grup eğitimleri, kişiye özel diyet ve modüller uygulayarak obezite hastalarında bilinç değişimini gerçekleştirdik." Nergis Akbaş bir hobezite astasının 5 ayda 27 kilo verdiğine dikkat çekerek, obezite hastalarına bir yıllık program kapsamında doğal yollarla kilo verdirdiklerini anlattı.

Obezite hastalarının Verilen kilolarla klinik iyileşme gözlemlediklerini anlatan Nergis Akbaş, şunları söyledi: "Örneğin bazı obezite hastalarımız ilaç kullanım adedini önemli derecede azaldı örneğin hipertansiyon, KOAH ve uyku apnesi gibi pek çok kronik hastalığın gidişatında hastalarımızın verdikleri kilolar ile iyileşme ve rahatlama görüldü. ve yaşam obezite hastalarının zamanla öz güvenlerinin yerine geldiğini gördük." Obezite merkezinden yararlanan 56 yaşındaki Kenan Yücel, eskiden yemek yerken bir türlü doymadığını söyledi. Kenan Yücel tedavi sürecinde iki ayda 15 kilo verdiğine dikkati çekti ve, "Eşimle birlikte karar vererek obezite merkezine
başvurmuştuk. Çok memnun kaldım. Kerdiğim kililoarla birlikte rahata erdim. Yatmam, kalkmam, yemem ve içmem her şey olumlu yönde değişti. Eskiden beden olarak XLarge giyiyordum şimdi sadece Large giymeye başladım." dedi. Merkeze 3 ay önce başvurduğunu anlatan bir diğer obezite hastası da, "Uykuda horlama ve kalpte sıkışma gibi hastalıklar aşırı kilolar nedeniyle bende belirlemeye başlamıştı. Obezite merkezine gelerek yaklaşık 22 kilo verdim. İlk geldiğimde 130 kiloydum şimdi ise 108 kiloya indim. Obezite merkezinden çok memnun kaldım dedi.

Haber kaynağı Kemal Özdemir AA

https://www.aa.com.tr/tr/yasam/obezite-cozum-merkezinde-fazla-kilolarindan-kurtuldular/1711087

Yayın tarihi: 24 Ocak 2020

grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası